Sobne rastline so priljubljen domač okras, vendar mesto, ki ga najlepše okrasijo, ni nujno tudi tisto, ki jim zagotavlja pogoje za rast in razvoj. Najpogostejša težava je neprimerna naravna svetloba v stanovanjih, zato poglejmo, kako je razporejena in kako jo najlaže nadomestimo.
Posamezne vrste rastlin imajo zelo različne potrebe po svetlobi. Nekatere je potrebujejo zelo veliko, druge bolje uspevajo v polsenci, nekaj pa je celo takih, ki uspevajo v podrasti gozdov, kjer jim preostane le pol do en odstotek svetlobe. Sobne rastline potrebujejo za dobro rast in zdravje pravo jakost svetlobe, ki traja dovolj časa dnevno in je pravilne sestave. Podatki, od kod izvirajo in kakšne so razmere na njihovem avtohtonem rastišču, so zato zelo dragoceni za pravilno razvrstitev v stanovanju.
Razporeditev svetlobe v stanovanju
Na intenzivnost osvetlitve v stanovanju vpliva predvsem lokacija oken oziroma smeri, proti kateri so obrnjena. Tako imamo na južnih legah najmočnejšo osvetlitev, vzhodne in zahodne lege sprejemajo 60 odstotkov te intenzivnosti, medtem ko pride do severnih leg le še 20 odstotkov svetlobe. Svetle barve sten v prostoru intenzivnost svetlobe povečajo, medtem ko jo temnejše zmanjšajo.
Posledice nepravilne osvetljenosti
Ko v stanovanju izbiramo pravi prostor za rastlino, se ne zanašajmo samo na svoje občutke. Četudi se zdi svetloba nekaj metrov stran od okna še dovolj močna, je je za marsikatero rastlino že občutno premalo. Če pa imamo na oknu zavese ali se pred njim razteza večje drevo oziroma zgradba, je svetlobe tudi tik ob oknu mnogo manj kot na prostem. Rastlina pa potrebuje dovolj svetlobe, da iz preprostih anorganskih snovi, kot sta ogljikov dioksid in voda, v procesu fotosinteze proizvaja sladkorje, ki jih potrebuje za rast in razvoj. Pri prešibki svetlobi je proces fotosinteze zavrt, zato postane listno tkivo mehko, rastline zbledijo ali porumenijo. Razvoj korenin se zmanjša ali ustavi. Poganjki postanejo svetlejši in imajo daljše razdalje med posameznimi členki ali internodiji. Tako ošibljenim rastlinam lahko že z manjšimi nepravilnostmi v zalivanju in gnojenju povzročimo vidne poškodbe.
Vendar pa lahko manjšo količino svetlobe nadomestimo z dalj časa trajajočo šibkejšo osvetlitvijo. Tako priskrbimo dovolj svetlobe za fotosintezo, kar zagotavlja tudi dovolj hrane za preživetje in rast. Pri tem pa ne pozabimo, da vse rastline potrebujejo tudi temo, zato več kot šestnajst ur osvetlitve dnevno ni primerno.
Tako škodljiva kot pomanjkanje, pa je tudi premočna svetloba, kar lahko največkrat opazimo na rastlinah na južnih izpostavljenih legah. Neposredno sončno žarčenje namreč listju dovaja preveč svetlobe, listna površina je preobremenjena, zato lahko listi dobijo opekline: postanejo svetlejši, porjavijo, se posušijo in odmrejo.
Iz arhiva Kluba Gaia, strokovnjaki Kluba Gaia
Vsem tistim, ki ste po srcu mladi ter svoj prosti čas radi preživljate v vrtu ponujamo brezplačni ogledni izvod revije Gaia, ki ga lahko naročite na gaia@klubgaia.com ali na brezplačni telefonski številki Kluba Gaia 080 81 22 . Do več praktičnih nasvetov pa lahko pridete še s klikom na povezavo www.klubgaia.com
Zadržite se lahko tudi na našem forumu, kjer ljubitelji vrtnarjenja pokramljamo o rastlinah, vrtovih in tudi problemih z rastlinami. http://www.klubgaia.com/forum/