Naši predniki so vestno opazovali gibanje lune, predvsem zaradi opravil na polju. Iz generacije v generacijo so se prenašala pravila ugodnih dni za setev, gnojenje, res, pobiranje pridelkov … Lunine mene so določale številna kmečka opravila. Tudi danes naraščanje in upadanje lune vpliva na pridelek. Obstajajo številni koledarji, ki svetujejo kaj naj opravimo v prvem luninem krajcu in kaj ob zadnjem krajcu.
Najpomembneje si je zapomniti, da prvi krajec ugodno vpliva na razvoj rastlin, zadnji krajec pa ravno nasprotno.Tako bi naj setev opravili ob prvem krajcu. Čeprav npr.solata bolje uspeva, če jo sejemo ob zadnjem krajcu. Izjeme pač potrjujejo pravila.
Ob zadnjem krajcu bi naj sejali npr. čebulo, ker so lunini vplivi usmerjeni v spodnje dele rastlin. Pridelek z vrta, ki ga jemo svežega, pobiramo ob prvem krajcu. Pridelke, ki jih shranjujemo pa ob zadnjem krajcu. Sadno drevje moramo obrezovati ob zadnjem krajcu.
Foto: www.fotonatur.de
Orehi iz domačega vrta
Ste opazili, da večino dvorišč starejših slovenskih hiš krasi oreh? Navada sajenja teh mogočnih dreves prihaja iz časa starih Slovanov,...