V maju nas s cvetjem že razvajajo številne rastline, od drevja, okrasnih grmov in vrtnic vse do okrasnih čebulnic in prvega cvetja, ki se že bohoti na balkonih, oknih in terasah.
Okrasno drevje in grmovnice:
Zgodaj cvetoče grmovnice (forzicija) takoj po cvetenju obrežemo za tretjino. Prav tako odcvetelim rododendronom odstranimo ostanke cvetov. Tako okrepimo cvetove v naslednjem letu. V maju lahko uspešno razmnožujemo grmovnice s potaknjenci.
V za mnoge najlepšem mesecu ni prepozno za gnojenje okrasnega drevja in grmovnic. Za rododendrone, azaleje, rese in iglavce uporabimo posebna, bolj kisla gnojila, ostale grmovnice pa lahko gnojimo z gnojilom NPK 10:10:10. Po gnojenju površino vedno dobro zalijemo.
Borovcem in iglavcem poščipamo vršičke. S tem upočasnimo rast in vzpodbudimo razvejanje.
Vrtnice:
Za zdravo rast vrtnic je pomembno sončen in zračen prostor. Zemljo med vrtnicami redno rahljamo in pazimo, da ne poškodujemo mladih poganjkov. Po potrebi odstranimo divje izrastke. Gnojimo s hlevskim gnojem ali tudi z mineralnimi gnojili, vendar moramo paziti, da se gnojilo ne dotika sadik. Gnojila lahko tudi plitko vkopljemo, da dosežemo boljšo učinkovitost. Trajnice: Zdaj urejamo grede s trajnicami. Počistimo vse odmrle dele in odstranimo odmrle rastline ter ostanke zastirke. Rastline, ki so se preveč razrasle lahko razdvojimo in presadimo. Pregledamo gomolje trajnic, ki so zimo prezimile na prostem, ob primernih razmerah pa jih prenesemo na grede.
Med najvažnejšimi opravili v oskrbi je zalivanje. Od maja in vse do poletja moramo trajnice vsak dan rositi, vsaj enkrat do dvakrat na teden pa tudi zaliti.
Trajnice gnojimo z mineralnim gnojilom NPK 5-10-10 ali 10-10-10. Okopavamo plitko in pazimo, da ne poškodujemo korenin.
Trata:
Za setev izbiramo med travnimi mešanicami, ki so primerne za sušna območja, za senco ali za bolj humidna območja, bolj ali manj trpežne, ali pa hitro rastoče, vendar manj trpežne. Zanimive so tudi travne mešanice z obloženim semenom.
Maja je čas za prezračevanje oz. vertikuliranje. Manjše površine predelamo s prezračevalnimi grabljami, večje pa s prezračevalnimi stroji. Suho odmrlo travo odstranimo. Uporabimo gnojila za travo z dolgim časom delovanja. Za uničevanje plevelov uporabimo selektivna škropiva.
Enkrat tedensko pokosimo trato. Ne smemo pozabiti na zalivanje. Potrebe po vodi so do konca maja med 2-3 litre/m2.
Sadni vrt
Pod krošnjo dreves posujemo zastirko. Tako preprečimo rast plevelov in pretirano izhlapevanje vode.
Tik pred ali takoj po cvetenju je daleč najprimernejši čas za dognojevanje sadnega drevja. Dognojujemo z dušikovimi gnojili, ki jih potresemo pod obodom krošnje, saj jih bo tam rastlina najbolje uporabila. Dognojujemo z dušičnimi gnojili kot je KAN, lahko pa tudi s kompleksnim gnojilom NPK 17:8:9.
Pomembna je preventiva proti škrlupu, moniliji, češnjevi muhi, jablanovi plesni, listni pegavosti, ušem, jabolčni in češpljevi grizlici in še kakšni nadlogi. Če se le da škropimo v večernem času, ko ni čebel.
Pri mladih drevesih lahko zdaj, porežemo vse nepotrebne poganjke, ki kradejo hrano in senčijo krošnjo. Tako se krona hitreje obraste in ima lepši videz. Poskrbimo tudi za odstranitev divjih poganjkov na cepilnem mestu ali pod njim.
Prve jagode bomo obirali konec meseca, če smo se potrudili za njihovo dobro počutje.
Sobne rastline
Preverimo, če sobne rastline potrebujejo presajanje. Če so korenine že prerasle substrat, jih moramo razrahljati in presaditi v večjo posodo. Pogosto so rastline okužene s kakšno boleznijo, zato moramo hitro ukrepati. Rastline redno zalivamo, redno jim tudi čistimo in vlažimo liste. Lahko jih obrišemo z vlažno krpo ali pa tuširamo z mlačno vodo.
Škodljivci in plevel
Plevel je največja nadloga našega vrta. Poskrbeti je treba, da ga sproti odstranjujemo, preden začne semeniti in se razseje po vrtu. Če je le možno odstranimo tudi korenine. Pozorni moramo biti tudi na polže (posebej neprijetni so tisti rdeči) in jih zatreti še preden se razmnožijo.
V maju sadimo in presajamo:
* trajnice
* rastline, ki so v lončkih
* čebulnice
* enoletnice
Želimo vam čim bolj cvetoč in zelen vrt!
Pripravil:
POA, Kristijan Lah s.p.www.poa.si