Tudi vrtna trata februarja še počiva. Po potrebi potrosimo površinsko plast kremenčevih peskov za izboljšanje zračnosti travne ruše, hkrati pa jo še pograbimo. Zravnamo kupčke, ki so jih narili krti in deževniki. Trato pregledamo, če je ni napadla kakšna bolezen. Sneg trato varuje pred izsušitvijo in mrazom, ko pa izgine, velikokrat zagledamo okrogle madeže, kjer se trava suši. V tem letnem času je še posebno nevarna snežna plesen, ki je posledica zmrzali in vlage, pa tudi premočnega in prepoznega jesenskega gnojenja z navadnimi gnojili. Plesen v travi povzroči kroge, ki se s treh centimetrov razširijo na 30 centimetrov. V vlažnem vremenu se okrog madežev pojavi tudi bel plesniv obroč. Listi postanejo najprej vodeni, nato rdečkasto rjavi in na koncu pobeljeni. Na njih opazimo majhne želatinaste skupke spor bele ali rožnate barve, predvsem zjutraj pa je na trati vidna nitasta masa bele ali rožnate barve Ko se temperatura marca nekoliko dvigne, lahko bolezen zdravimo s fungicidom za zatiranje plesni.
Ko se temperature marca nekoliko dvignejo, trato tudi prvič pognojimo s specialnim gnojilom za vse vrste trav. Tako ji dodamo dušik, ki je potreben za začetek rasti, hkrati pa pripomore tudi k lepi zeleni barvi zelenice. Če se je na travi pojavil mah, po njem potresemo sredstvo proti mahu, ki – poleg tega, da odpravlja mah – trato rahlja in jo oskrbuje s hranili. Če želimo mah preprečiti, po stotih kvadratnih metrih trave potresemo pet kilogramov sredstva proti mahu, za uničevanje mahu pa uporabimo dvakratno količino sredstva: 10 kg na 100 m2. Boljše delovanje sredstva dosežemo, če trato po tem še zalijemo. Ko se mah posuši, ga preprosto pograbimo z grabljami.
Klub Gaia
Orehi iz domačega vrta
Ste opazili, da večino dvorišč starejših slovenskih hiš krasi oreh? Navada sajenja teh mogočnih dreves prihaja iz časa starih Slovanov,...