Strokovnjaki poznajo več vrst depresije, to je motnje razpoloženja, za katero so običajno značilni žalost ali potrtost, nesposobnost veseliti se in uživati pozitivne plati življenja, nespečnost in podobno. Razlikujejo depresijo kot samostojno bolezen od tako imenovane bipolarne motnje, pri kateri se depresija izmenjava z obdobji izrazite živahne dejavnosti ali manije. Razlikujejo, dalje, klinično depresijo, ki je resnejša motnja, od subklinične ali ‘male depresije’, ki je blažja; depresijo, pri kateri prevladujejo biološki, genetski vzroki, od depesije, ki je predvsem posledica življenjskih obremenitev.
Med slednje sodi tako imenovana eksistencialna depresija, ki jo doživljajo nekateri ljudje ob življenjskih prelomnicah. Take prelomnice so pri starejših upokojitev, obdobje, ko ostane »gnezdo prazno«, mena, pešanje spolne moči, bolezen, izguba najbližjih. V takih krizah se sprašujemo o smislu življenja in se soočamo s svojo usodo. Človek se v takih trenutkih sprašuje, kdo je, kam ga je privedla življenjska pot in kam mu kaže iti v prihodnje. Sooča se z obdobji, ki jih ni preživel izpolnjeno; ki so izginila v doživljajski praznini. Čuti bolečino nedoživetega. Sprašuje se, ali je živel samosvoje življenje in šel svojo pot, ali pa se je le podrejal pričakovanjem drugih. Pojavi se vprašanje: je še čas za spremembe, za novo življenje? Za to obliko depresije ni zdravil, razen zdravil za lajšanje spremnih pojavov, kot so nespečnost, glavoboli ipd. Najboljše zdravilo je pogumno soočenje s samim seboj in svojim življenjem in notranji obračun. Pri tem pa vsekakor pomagajo meditacija, poglobljena meditativna molitev, predvsem pa pogovor z razumevajočim človekom, lahko tudi psihoterapevtom.
Kakor koli že: vedno je čas za novo pot, za bolj polno in vedro življenje.
Avtor: B. M.
Pivovski wellness v Laškem
Pivovsko wellness razvajanje v Wellness Spa CentruPomena bogastva narave, zdravilnih učinkov naravnih sestavin in pa črpanja iz lokalnih elementov se...